درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
اخبار داغ
 برگزاری نشست مجلس با وجود تعطیلی تهران
 مگر تفاوت هرمزگان با تهران و البرز چیست ؟
 مجلس، مقصر شکست برجام است؟
 آخرین خبر از شکایت نمایندگان مجلس از روحانی
 رئیسی با چراغ خاموش، کابینه را می‌چیند
 اولویت اساسی مجلس یازدهم حل مشکلات مردم است
 مراقب بهداشت روان و دهانتان باشید آقای وزیر!
 درخواست ابطال مصوبه افزایش حقوق کارمندان
 حسن روحانی واقعا یک رئیس‌جمهور مغرور بود؟
 مالیات بر عایدی سرمایه مانع افزایش قیمت مسکن
 پایتخت روزی یک میلی‌متر آب می‌رود
 چرا افغانستان برای ما مهم است
 دولت فعلی تحریم را علیه مردم مدیریت می‌کند
 تنش تشنگی رنج بی پایان ایران
 رفع تحریم ۳ ایرانی چراغ سبز آمریکا به مذاکرات آینده
 فکری نشود در زمستان هم قطع برق خواهیم داشت
 مجلس از دولت رئیسی سهم خواهی می‌کند؟
 مشکل رفتار نمایشی نمایندگان مجلس
 مجلس به ارز ۴۲۰۰ تومانی پایان می‌دهد
 مشکل دو مدیردولتی عامل سقوط بورس
دیگر رسانه ها
 بررسی مجدد پرونده تمامی محکومان آبان ۹۸
 آخرین وضعیت وکسیناسیون در ایران
 وزیر بهداشت: مسئول واردات واکسن کرونا نیستیم
 چرا معترضان درباره رضاشاه شعار سر می‌دهند؟
 دولت رئیسی باید در برابر عصبانیت مردم صبور باشد
 اگر تحریم و کرونا نبود، دلار ۵هزار تومان بود
 روغن خودرو ۴۱درصد گران شد
 انتقال آب قطعاً جلگه خوزستان را نابود می کند
 زمان معرفی کابینه رئیسی به مجلس
 حضور وزرای روحانی در دولت رئیسی؟
 طالبان: واکسن کرونا و کمک پزشکی نیاز داریم
 نرخ دستمزد تعمیرکاران خودرو افزایش یافت
 افزایش هزینه خانوار‌ها در ایران
 خواب بازار مسکن در ۶۰درصد محله‌های تهران
 پرداخت وام ۱۰۰میلیونی به زنان سرپرست خانوار
 آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی
 احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده
 روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟
 مرغ ۱۰۰هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت
 احتمال تمدید تهران و البرز تعطیلی وجود دارد؟
 ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی
شناسه خبر:  664یکشنبه 23 خرداد 1400   |   10:46:50

 سایه خاموشی دوباره تهران را می‌گیرد؟!

در حالی که یک هفته‌ای از قطعی برق خبری نبود، ساعاتی پیش نیز شرکت توزیع برق تهران بزرگ، جدول خاموشی امروز را منتشر کرد. این خبر همزمان با آغاز واردات برق از کشور آذربایجان از خروجی برخی از خبرگزاری‌ها منتشر شد.
به گزارش صندلی سبز؛ کمتر از یک هفته به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. رویدادی که به نظر می‌رسد، تمام حوزه های کشور را دستخوش تغییر کند. قطعی برق، یکی از مسائلی است که طی چند سال گذشته هرازگاهی ،سایه تاریکی را بر سر شهر و زندگی مردم می کشید و طی یک ماه گذشته نیز بارها زندگی مردم را متاثر از خود کرد. مسیری که بسیاری از مدیران کشور را در جایگاه منتقد به وزارت نیرو قرار داد که خدایی ناکرده، این قطعی‌های مکرر و سلب آسایش از مردم، مسیر انتخابات را متاثر از خود نکند.

البته در مقابل برخی از کارشناسان نیز در جایگاه منتقد به مردم نشستند و سرانه بالای مصرف را علت این قطعی ها اعلام کردند. گویی قانونی نانوشته می‌گوید همیشه مردم مقصرند، حتی اگر پای ماینرها یا بی‌تدبیری‌ها در میان باشد! از طرف دیگر، در حالی که یک هفته ای از قطعی برق خبری نبود، ساعاتی پیش نیز شرکت توزیع برق تهران بزرگ، جدول خاموشی امروز را منتشر کرد.

این خبر همزمان با آغاز واردات برق از کشور آذربایجان از خروجی برخی از خبرگزاری ها منتشر شد. مردم این روزها در حالی با قطعی مکرر و بی‌برنامه برق مواجه هستند که هنوز فصل گرما و اوج مصرف برق از راه نرسیده و سالی که نکوست از بهارش پیداست. از طرف دیگر قطعی جریان آب با قطع جریان برق نور علی نور است چراکه مردم ضمن تحمل گرما و در نظر گرفتن دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

آمارها چه می گویند؟

بر اساس تازه ترین آمار وزارت نیرو ، تولید برق آبی ایران در سال گذشته ۲۹ درصد افت کرد. همچنین پارسال واردات برق رشدی ۱۰۳ درصدی را تجربه کرد؛ یعنی بیش از دو برابر سال ۹۸ شد. البته صادرات برق هم افزایشی ۱۹ درصدی داشته است. ایران معمولا در فصول سرد سال صادرات برق را افزایش می‌دهد و در فصول گرم سال بیشتر وارد کننده برق است. مصرف برق ایران سالانه حدود ۵ درصد افزایش می‌یابد. بدین ترتیب حداقل تولید برق این کشور نیز باید به همین میزان رشد داشته باشد. سال گذشته دولت رشد ۴۸۰۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور را هدف‌گذاری کرده بود، اما در عمل تنها ۱۸۶۸ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شد. سال ۹۸ نیز کمتر از نصف اهداف رشد تولید برق کشور محقق شد.

جزئیات آمارهای وزارت نیرو نشان می‌دهد در سال ۹۹ هیچ نیروگاه جدید آبی در ایران راه‌اندازی نشده و سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در نیروگاه‌های جدید تنها ۵ درصد بوده است. بدین ترتیب تقریبا همه نیروگاه‌های جدید راه‌اندازی شده، حرارتی بوده‌اند که با گاز، مازوت و گازوئیل کار می‌کنند و یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در ایران هستند.این در حالی است که ایران بطور متوسط هر سال ۳۰۰ روز آفتابی دارد و مناطق بادگیر کوهستانی و سواحل دریاها پتانسیل قابل توجهی برای تولید برق بادی دارند. سهم انرژی‌های تجدیدپذیر از کل تولید برق ایران حدود یک درصد است، در حالی که این رقم برای نمونه در ترکیه حدود ۴۸ درصد است. از طرفی تنها در سال گذشته ترکیه ۴۵۰۰ مگاوات به تولید برق از منابع تجدید پذیر خود افزوده که بیش از دو برابر کل رشد تولید برق ایران از همه منابع در سال ۹۹ است.

قطع برق؛ از ماینینگ تا مردم

در همین راستا «حسین افضلی»، کارشناس برق و انرژی به «فراز» می گوید: «افزایش دما و مصرف بالای برق در مشترکین خانگی، صنعتی، ادارات و کشاورزی موجب فشار بر شبکه برق در بیشتر نقاط کشور شده و طی چند روز هفته شاهد قطعی برق چند ساعته در برخی مناطق بوده ایم. به نظر می رسد ادامه دار بودن قطعی برق با بهانه میزان مصرف مشترکان توجیه و گفته شود اگر مصرف بیش از حد توان شبکه باشد قطعا خاموشی اعمال می‌شود».

او در مورد نقش مردم در قطعی برق ادامه می دهد: «در کنار عدم توانایی دولت در افزایش تولید برق، معضل رشد بالای مصرف برق نیز دامن‌گیر ایران شده است. شاید در نگاه اول، خصوصا با توجه به اظهارات مقامات دولتی و مقصر جلوه دادن مردم، به نظر برسد که بخش خانگی عامل رشد مصرف برق کشور است. اما بر اساس آمارهای وزارت نیرو، بخش خانگی حتی یک سوم برق تولیدی کشور را نیز مصرف نمی‌کند. سال گذشته، رشد مصرف خانگی برق تنها ۲.۶ درصد بود که در میان دیگر بخش‌ها، از جمله بخش عمومی، صنایع و غیره، کمترین میزان رشد را داشته است. مهم‌ترین بخش مصرف کننده برق در ایران، بخش صنایع است و در در دومین رتبه بخش خانگی و بعد از آن بخش کشاورزی، بخش عمومی و روشنایی معابر قرار می‌گیرد».

افضلی که یکی از علت‌های قطعی برق را ماینینگ غیرمجاز می‌داند، هشدار می‌دهد: «هر دستگاه ماینر معادل یک کولز گازی برق مصرف می‌کند و این معادل ۲ هزار وات است و اگر در محله‌ای تعدادی دستگاه باهم اقدام به ماینینگ کنند، ممکن است برق آن محله قطع شود چون این میزان مصرف برق برای ترانس محله پیش بینی نشده است و اگر مصرف برق از آستانه‌ای بالاتر برود، ممکن است فشار مضاعف باعث قطعی برق شود».

باید دید در آستانه گرما، کوران احتمالی موج های چندمِ کرونا و لزوم رعایت بهداشت و ... در دولت آینده چه تصمیماتی در خصوص مدیریت درست انرژی ها از جمله برق صورت می گیرد. آنچه مسلم است مردم منتظر بهبود وضعیت اند و این ابتدایی ترین حق آن ها در خصوص استفاده از منابع کشورشان است.
ایمیل مستقیم:   info@sandalisabz.ir
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: *
ایمیل:
کد: *
 
     
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
   
اینستاگرام صندلی سبز
 درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صندلی سبز است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
© 2015 sandalisabz professional news site. All rights reserved