اخبار داغ
  انتخابات رقابتی‌تر می‌شود
 نظام انتخابات تناسبی چیست؟
 توان برگزاری انتخابات تمام الکترونیک را نداریم
 دولت لایحه برنامه هفتم را فردا تقدیم مجلس می‌کند
 اصلاح قانون انتخابات کدام قوانین را نسخ می‌کند؟
 تنها گزینه فراکسیون انقلاب برای ریاست مجلس
 بنگاه‌ها بازار مسکن را در دست گرفتند!
 ماجرای «شکایت قالیباف از جهانگیری» چیست؟
 مدیریت ضعیف دلیل تداوم گرانی کالاهای اساسی
 واکنش چمران به شهرفروشی در تهران
 قول مهم یک نماینده مجلس به افراد طیف اوتیسم
 ضربه وزارت اطلاعات به عوامل اخلالگر بازار ارز
 وزارت نیرو برای تامین برق تابستان برنامه داشته باشد
 حقوق نمایندگان مجلس افزایش یافت
 برنامه هفتم توسعه تا پایان اردیبهشت به مجلس می‌رسد
 اولین واکنش رئیسی به برکناری وزیر صنعت
 خانه‌های بدون مستاجر در سیبل مالیات!
 چه کسانی در جلسه استیضاح وزیر صمت حضور یافتند؟
 دغدغه‌های مستاجران و برنامه‌های مسئولان
 آیا انتخابات مجلس با قانون جدید برگزار می‌شود؟
دیگر رسانه ها
 لایحه حمایت از ایرانیان خارج از کشور تصویب شد
 مردم در تأمین نان روزمره دچار مشکل شده‌اند
 ممنوعه های حجاج برای ورود به عربستان
 ابلاغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۲ بدون تغییر مبلغ
 بار مستاجران سبک می‌شود؟
  قیمت گوشت قرمز دوباره گران شد؟
  سهمیه آرد ۲۵ درصد نانوایی‌ها کاهش یافت
 مرغ‌های رادیواکتیوی در راه ایران؟
 تن ماهی کنسروی، گران و کم‌یاب شد
 خبر جدید و تامل‌برانگیز درباره بنزین
 خاک ایران به کشور‌های عربی قاچاق می‌شود
 بازار مسکن در بخش از تهران کساد است
 سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟
 کاهش چشمگیر قیمت برنج ایرانی
 زمان شروع انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
 یک پیروزی تاریخی برای ما رقم می‌خورد
 واکنش متفاوت به جنجال لایحه جدید حجاب‌
 اعزام هیات حقیقت‌یاب به مرز ایران و افغانستان
 ادعای طالبان درباره درگیری خونین در مرز با ایران
 امروز در بازار بورس و فرابورس چه گذشت؟
 ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی
شناسه خبر:  666شنبه 6 اسفند 1401   |   8:29:19

 مجلس جزئیات بودجه را بررسی می‌کند

نایب رئیس مجلس از بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس خبر داد.
به گزارش صندلی سبز؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در جلسه علنی روز (21 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال 1402 کل کشور را تقدیم محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه کرد که پس از آن نمایندگان مجلس در جلسه علنی کلیات لایحه بودجه را به تصویب رساندند.

براساس مصوبه جدید مجلس در مورد نحوه رسیدگی به لوایح بودجه سنواتی، با تصویب کلیات لایحه بودجه 1402 در جلسه علنی، جزئیات آن به کمیسیون تلفیق رفته تا کار کارشناسی نمایندگان مجلس بر روی آن انجام شود.

طبق تغییرات صورت‌گرفته در آیین‌نامه داخلی مجلس، با تصویب کلیات بودجه در صحن علنی، نمایندگان مجلس حداکثر 10 روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را به کمیسیون‌های تخصصی ارائه دهند. هم‌زمان با ارائه پیشنهادات وکلای ملت، کمیسیون تلفیق نیز 15 روز فرصت دارد تا جزئیات لایحه را مورد بررسی قرار دهد که البته این فرصت 15روزه با موافقت هیئت رئیسه مجلس قابلیت تمدید برای 15 روز دیگر را دارد.

بر اساس این گزارش بررسی جزییات لایحه بودجه 1402 از روز یکشنبه 9 بهمن در کمیسیون تلفیق شروع شد و پنج‌شنبه 27 بهمن پس از حدود 20 جلسه به اتمام رسید  که گزارش مصوبات کمیسیون تلفیق از روز (یکشنبه 30 بهمن ماه) برای ارائه پیشنهادات نمایندگان بر روی مصوبات تلفیق بارگذاری شد و پس از آن نمایندگان فرصت پنج روزه‌ای برای ارائه پیشنهادات بر روی گزارش کمیسیون تلفیق داشتند.

بنابراین گزارش، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در انتهای جلسه علنی روز چهارشنبه(سوم اسفند ماه) پس از به صدا درآوردن زنگ پایان جلسه علنی گفت که جلسه بعدی مجلس شنبه (6 اسفند ماه)با دستور بررسی بودجه سال 1402 است.

به گزارش  تسنیم، نمایندگان مجلس از 6 اسفند و در سه شیفت به بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در جزئیات بودجه 1402 در بخش درآمدی و سپس بخش هزینه‌ای می پردازند.

در ادامه گزارش بررسی لایحه بودجه سالیانه کشور را بر اساس مفاد 182 تا 183 آیین‌نامه داخلی مجلس می‌خوانیم:

بر اساس ماده 182 آیین‌نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس تسلیم نماید. نحوه رسیدگی به لایحه بودجه، یک ‌شورى خواهد بود و ترتیب رسیدگى به شرح ذیل مىباشد:

1- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه بودجه سالانه کل کشور و پیوستها و سوابق آن تا مدت ده روز مىتوانند پیشنهادهاى خود را به کمیسیونهاى تخصصى مجلس تقدیم نمایند.

2- کمیسیونهاى تخصصى موظفند حداکثر تا پانزده روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم نمایند.

3- کمیسیون تلفیق موظف است حداکثر ظرف پانزده روز پس از پایان مهلت گزارش کمیسیون تخصصی، ضمن رسیدگى به گزارش کمیسیونهاى تخصصى گزارش نهائى خود را تنظیم و به مجلس شوراى اسلامى تقدیم نماید. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق حداکثر تا پانزده روز با موافقت هیأت رئیسه قابل تمدید می‌باشد.

4- در جلسه علنى، پس از رسیدگى به کلیات بودجه و تصویب آن، به پیشنهادهاى مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومى دولت رسیدگى و سقف آن به تصویب خواهد رسید. پس از آن پیشنهادهاى مربوط به تبصرهها و ردیف‌ها رسیدگى میگردد.

تبصره 1- در جلسه علنى، تنها پیشنهادهایى که توسط نمایندگان و کمیسیونها در زمان مقرر دریافت و به چاپ رسیده، مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه، قابل طرح مىباشد. پیشنهادهایی که منبع درآمد مشخصی نداشته باشد قابل طرح نخواهد بود و پیشنهادهایی که مازاد بر سرجمع نباشد زمانی قابل طرح است که ردیف مشخص جایگزین را معین نماید. تشخیص موارد مذکور با رئیس جلسه خواهد بود.

تبصره 2- نحوه رسیدگى به متمم، اصلاحیه‌های بودجه و سایر مواردى که در این ماده پیشبینى نشده طبق مقررات معمول در این آییننامه خواهد بود.

تبصره 3- کمیسیون موظف است گزارش خود را ارائه کند و گزارش مسکوت‌ماندن از کمیسیون تلفیق پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، مراتب به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت دو هفته لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.

همچنین طبق ماده 183 ، جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در کلیه ایام هفته غیراز جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت منعقد گردد و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس أخذ نشده است از دستور خارج نمىشود و هیچ لایحه یا طرح دیگر نمىتواند مطرح باشد مگر لایحه یک یا چند دوازدهم بودجه درصورت ضرورت.

تبصره- اگر مطالب فورى و فوتى اعم از طرح‌ها و لوایح دو فوریتى و غیره پیش آید که به تشخیص مجلس تأخیر آن موجب زیان جبران ناپذیرى باشد، در‌این‌صورت براى طرح و تصویب آن زمان مشخصى معین مىشود.
ایمیل مستقیم:   info@sandalisabz.ir
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: *
ایمیل:
کد: *
 
     
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
   
اینستاگرام صندلی سبز
 درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صندلی سبز است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
© 2015 sandalisabz professional news site. All rights reserved