درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
اخبار داغ
 مجلس دو هفته جلسه علنی ندارد
 سود رمزارزها به جیب چه کسی می‌رود؟
  مجلس برای مهریه سقف می‌گذارد
 نسخه چشم بسته برای بازار مسکن نپیچید
 دشمنان توان عرض اندام در مقابل ایران را ندارند
 طالبان، خواست مردم افغانستان است!
 علت سرعت واردات واکسن از نگاه یک نماینده
 رئیسی برای برجام نگران ملامت‌ها نباشد
  سران قوا مسائل اقتصادی کشور را بررسی کردند
 تغییر در صدور مجوزهای تردد در تهران
 زمان واریز یارانه نقدی شهریورماه
 گره بیمه رانندگان تاکسی باز می‌شود؟
 اعلام اسامی نجومی‌بگیران ظرف ۶ ماه آینده
 تصویب۱۶ماده از طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلال‌گران
 تأکید نمایندگان بر ضرورت تسریع در واکسیناسیون
 راهکار جلوگیری از قطعی گاز در زمستان
 حذف رشته نمایش پاک کردن صورت مسئله است
 پیگیر واکسیناسیون کارگران زحمتکش هستیم
 تقاضای برگزاری رفراندوم برای حذف یارانه‌ها
 توفیق ایران در تولید واکسن کرونا قابل تقدیر است
دیگر رسانه ها
 معیار حضور رئیسی در مجامع بین‌المللی
 گرانی شیر با تورم ۴۰درصدی دور از انتظار نیست
 عراق، شرایط ورود زائران ایرانی را اعلام کرد
 ۴ شرط صاحب خانه شدن در طرح ملی مسکن
 چند درصد ایرانی‌ها از واکسن استقبال می‌کنند؟
 درخواست ۹هزار مستاجر برای دریافت وام مسکن
 هشدار یک کارشناس به تبعات حذف ارز ۴۲۰۰
 چرا وام‌های مسکن دیگر برای مردم جذابیت ندارد؟
 افزایش مجدد قیمت کره طی روز‌های اخیر
 آب در تهران جیره‌بندی می‌شود؟
 چرا مردم در ترکیه خانه می‌خرند؟
 چراغ سبز جدید روسیه و چین به ایران
 تشکر ایران از اتریش بابت محموله واکسن کرونا
 آمریکا: بازگشت به برجام در راستای منافع ما است
 آمریکا صد‌ها میلیون دُز واکسن فایزر اهدا می‌کند
 تفاهم تهران و ریاض به نفع همه است
 سفیر عربستان به طور ناگهانی لبنان را ترک کرد
 ۲۵درصد ایرانی‌ها حداقل یک اختلال روانی دارند
 وزیر ارتباطات در طرح صیانت، مطیع مجلس است
 رئیسی، شخصا برای واردات واکسن مذاکره کرد
 ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی
شناسه خبر:  241شنبه 19 تیر 1400   |   13:9:40

 پایتخت روزی یک میلی‌متر آب می‌رود

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس شوراى اسلامى گفت: با سیاست‌های نادرست روزانه یک میلی‌متر دشت تهران فرو نشست می‌کند و این نشست به ضرر شبکه‌های آب و فاضلاب، مخابرات، قنات‌ها و تمام شبکه‌های زیرزمینی است.
به گزارش صندلی سبز؛ اقبال شاکری  در مورد فرونشست زمین در پایتخت گفت: تهران پایتخت کشور با مشکلات متعددی از قبیل مسائل زیست محیطی تا ساختمان‌های فرسوده و پسماندها روبرو است که در کنار تمام این موضوعات فرونشست زمین، پایتخت را تبدیل به یک بحران خاموش کرده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم افزود: چند دلیل عمده موجب شدت گیری فرونشست تهران  شده است. یکی برداشت‌های مجاز و غیر مجاز بیش از اندازه از آب‌های زیرزمینی و دیگری نفوذ ناپذیری زمین پایتخت به بیانی؛ به دلیل آسفالت، موزاییک و سنگفرش شدن بسیاری از معابر این شهر آب ناشی از بارندگی از راهروى طبیعی خود خارج شده‌ و دیگر جذب زمین نمی‌شود و به جنوب شهر سرازیر می‌شود.

وی ادامه داد: در سیستم  مکانیزم فاضلاب قدیم تهران مقدار بسیاری از پساب‌ها جذب چاه‌ها شده و به عمق زمین می‌رفت که با اجرای طرح فاضلاب همه به تصفیه خانه‌ها منتقل گردیده و جذب زمین نمی‌شود. با تمام این تفاسیر علاوه بر اینکه ما آب برداشت می‌کنیم آب‌های که به واسطه نزولات آسمانی و پساب فاضلاب‌ها، قنات‌ها و سیلاب‌ها جبران می‌شد، دیگر جذب زمین نمی‌شود و همین عاملی شده است که آب‌هاى زیر زمینی در شهر تهران فشرده شود؛ به طور خلاصه با سیاست‌های نادرست روزانه یک میلی‌متر دشت تهران فرو نشست می‌کند و این نشست به ضرر شبکه‌های متعددی  از جمله شبکه‌های آب و فاضلاب، مخابرات، قنات‌ها و تمام شبکه‌های زیرزمینی است و همین عمده عوامل فرو ریختن ساختمان‌های بلند و سنگین می‌شود.

نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: کم آبی پایتخت و فرونشست زمین برای مترو تهدیدی جدی محسوب می‌شود چون لرزش‌های ناشی از حرکت قطار قابلیت متراکم شدن زمین را دارد بر همین اساس باید این لرزش‌ها از پایتخت گرفته شود.
در بخش‌های از زمین فرونشست‌های متعددی از پایتخت را به صورت ترک‌های عمیق یا گودال‌ها مشاهده می‌کنیم، که هر یک درگذر زمان عمیق‌تر می‌شود

وی ادامه داد: در بخش‌های از زمین فرونشست‌های متعددی از پایتخت را به صورت ترک‌های عمیق یا گودال‌ها مشاهده می‌کنیم، که هر یک در گذر زمان عمیق‌تر می‌شود و باید فکری اساسی برای این معضل محیط زیست به ویژه کم آبی پایتخت داشته باشیم.

شاکری در ادامه تاکید کرد: در نقشه ارسالی فرونشست زمین توسط سازمان نقشه برداری پایتخت مشخص شده که برخی از مناطق پایتخت در شرایط کاملا بحرانی قرار دارند. بسیاری از این مناطق مربوط به جنوب تهران هستند. سازمان مدیریت تهران، شهرداری، شورای شهر و نقشه برداری پایتخت حتما باید برنامه‌اى برای محدودیت برداشت از آب‌های زیرزمینی به ویژه از نوع غیر مجاز آن داشته باشند، به ویژه برای بهره برداری غیر مجاز از این آب‌ها باید اقداماتی صورت پذیرد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: استفاده از آب صنعتی و تصفیه شده و بازگرداندن آن به چرخه مصرف در کنار احداث هرگونه مسیرهای انتقال آب سطحی به صورت کف‌های نفوذ پذیر می‌تواند تا حدود بسیاری مانع از فرونشست زمین شود به بیانی باید پوسته زمین منعطف پذیر باشد و جلوی هرگونه بتونه کاری در این حوزه گرفته شود در کنار تمام عوامل باید توجه کنیم برای هر گونه استفاده بیش از اندازه کارخانجات از آب، تقویت فرهنگ درست استفاده کردن یا صرفه جویی در مصرف خانوارها را در نظر بگیریم.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران یادآور شد: برای ساخت و سازهای گسترده باید حداقل مصرف آب را در نظر بگیریم در کشورهای توسعه یافته برای این موضوع راهکارهای موثری ارائه کرده‌اند به فرض مثال برای ساخت یک ساختمان تجاری یا مسکونی شعاع مصرفی خاصی را در نظر گرفته‌اند و درخواست ارائه راهکار را نظر کرده‌اند که این راهکار می‌تواند در استفاده از تجهیزات متعدد و یا استفاده از شیرآلات مدرن و حتی نوآوری در استفاده بهینه توسعه فضای سبز باشد. بر همین اساس باید برنامه‌هایی برای کاهش آب مصرفی در نظر گرفته شود که این اقدام جز با چشم اندازه‌ای بلند مدت و کوتاه مدت مهیا نمی‌شود.
وی ادامه داد: در مورد استفاده از آب و بهره برداری از آن برنامه‌های نادرستی همچون انتقال آب از جنوب به مرکز و سایر مناطق شکل گرفت که هر یک بر آبی و فرونشست شهرهای خشکی مثل تهران، اصفهان و.. منجر شده است؛ باید در فرهنگ استفاده بهینه آبی برنامه ریزی درستی صورت بگیرد و وزارت نیرو باید اصل را بر این ماجرا بگذارد که چگونه می‌توانیم در عین استفاده درست صرفه جویی بهینه داشته باشیم.
عضو مجمع نمایندگان استان تهران در پایان خاطر نشان کرد: مجلس در راستای فجایع زیست محیطی تذکرات متعددی به نهادها مرتبط داده‌اند و همچنین پیگیر واقع تلخ محیط زیستى است، باید کمیسیون‌های مربوط از عمران و کشاورزی گرفته تا فراکسیون محیط زیست بعد نظارتی خود را بر این وقایع بیشتر کند تا ابعاد متفاوت ماجرا قابل شناسایی باشد و مشخص شود آیا وزارت نیرو طی سه ماه گذشته اقداماتی در راستای حل معضلات زیست محیطی داشته است؛ همچنین باید شاخص‌های را مطرح کنند که مشخص شود تغییراتی در راستای کاهش مسائل زیست محیطی وجود داشته است یا خیر؛ تا در بودجه اختصاصی تصمیمات درستی اتخاذ و هم مطالبه گری درستی در این راستا صورت پذیرد.
ایمیل مستقیم:   info@sandalisabz.ir
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: *
ایمیل:
کد: *
 
     
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
   
اینستاگرام صندلی سبز
 درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صندلی سبز است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
© 2015 sandalisabz professional news site. All rights reserved