درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
اخبار داغ
 مجلس دو هفته جلسه علنی ندارد
 سود رمزارزها به جیب چه کسی می‌رود؟
  مجلس برای مهریه سقف می‌گذارد
 نسخه چشم بسته برای بازار مسکن نپیچید
 دشمنان توان عرض اندام در مقابل ایران را ندارند
 طالبان، خواست مردم افغانستان است!
 علت سرعت واردات واکسن از نگاه یک نماینده
 رئیسی برای برجام نگران ملامت‌ها نباشد
  سران قوا مسائل اقتصادی کشور را بررسی کردند
 تغییر در صدور مجوزهای تردد در تهران
 زمان واریز یارانه نقدی شهریورماه
 گره بیمه رانندگان تاکسی باز می‌شود؟
 اعلام اسامی نجومی‌بگیران ظرف ۶ ماه آینده
 تصویب۱۶ماده از طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلال‌گران
 تأکید نمایندگان بر ضرورت تسریع در واکسیناسیون
 راهکار جلوگیری از قطعی گاز در زمستان
 حذف رشته نمایش پاک کردن صورت مسئله است
 پیگیر واکسیناسیون کارگران زحمتکش هستیم
 تقاضای برگزاری رفراندوم برای حذف یارانه‌ها
 توفیق ایران در تولید واکسن کرونا قابل تقدیر است
دیگر رسانه ها
 معیار حضور رئیسی در مجامع بین‌المللی
 گرانی شیر با تورم ۴۰درصدی دور از انتظار نیست
 عراق، شرایط ورود زائران ایرانی را اعلام کرد
 ۴ شرط صاحب خانه شدن در طرح ملی مسکن
 چند درصد ایرانی‌ها از واکسن استقبال می‌کنند؟
 درخواست ۹هزار مستاجر برای دریافت وام مسکن
 هشدار یک کارشناس به تبعات حذف ارز ۴۲۰۰
 چرا وام‌های مسکن دیگر برای مردم جذابیت ندارد؟
 افزایش مجدد قیمت کره طی روز‌های اخیر
 آب در تهران جیره‌بندی می‌شود؟
 چرا مردم در ترکیه خانه می‌خرند؟
 چراغ سبز جدید روسیه و چین به ایران
 تشکر ایران از اتریش بابت محموله واکسن کرونا
 آمریکا: بازگشت به برجام در راستای منافع ما است
 آمریکا صد‌ها میلیون دُز واکسن فایزر اهدا می‌کند
 تفاهم تهران و ریاض به نفع همه است
 سفیر عربستان به طور ناگهانی لبنان را ترک کرد
 ۲۵درصد ایرانی‌ها حداقل یک اختلال روانی دارند
 وزیر ارتباطات در طرح صیانت، مطیع مجلس است
 رئیسی، شخصا برای واردات واکسن مذاکره کرد
 ارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی
شناسه خبر:  239شنبه 19 تیر 1400   |   13:3:37

 دولت فعلی تحریم را علیه مردم مدیریت می‌کند

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است روحانی معیشت و زندگی مردم را گروگان گرفت و اگر مجلس یازدهم نبود، دولت عرصه را بر مردم تنگ‌تر می‌کرد.
به گزارش صندلی سبز؛ عزت اله اکبری تالارپشتی که در سه دوره حضور در مجلس، سابقه نمایندگی در ادواری همچون مجلس پنجم و هشتم را دارد، هم اکنون سکاندار کمیسیونی است که نقشه راه صنعت و معدن در آن تدوین می‌شود.

او معتقد است که در شرایط جنگ اقتصادی باید از تمامی ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کنیم و به جای فرستادن رایزنان اقتصادی که تاکنون دستاورد چندانی برای کشور نداشتند، از پتانسیل بازرگانان و تجار که با فوت و فن کار آشنا هستند، استفاده کنیم.

با اکبری تالارپشتی درباره موضوعات مختلفی به گفتگو نشستیم؛ از مشکلات صنعت خودرو تا کابینه دولت سیزدهم. رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است دولت فعلی تحریم را در داخل کشور نهادینه کرده و علیه مردم مدیریت می‌کند.

وی درباره ادعای برخی دولتمردان مبنی بر نبود اعتبارات موردنیاز برای فرستادن رایزن اقتصادی به سایر کشورها، می‌گوید وزیر صمت در جلسه‌ای در کمیسیون صنایع و معادن مجلس از نبود اعتبارات کافی برای فرستادن رایزن اقتصادی به سایر کشورها صحبت کرد که در همان نشست تصریح کردم؛ نیازی به فرستادن فردی به عنوان رایزن بازرگانی نیست و باید از تجار ترددی یا بازرگانان مقیم مورد تائید دستگاه‌های نظارتی به تناسب نیاز استفاده کرد که برای تحقق این مهم می‌توانم جلسه‌ای مشترک با شما و رئیس اتاق بازرگانی برگزار کنم تا بتوان از ظرفیت اتاق بازرگانی در راستای بهبود تجارت خارجی استفاده کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بنای دولت فعلی، انجام ندادن کار است، ادامه می‌دهد نماینده ما در خارج از کشور سفارتخانه‌ها هستند، در حالیکه اکنون شنیده می‌شود، به دلیل ناکارآمدی سفارتخانه‌ها، تجار ایرانی ترجیح می‌دهند که ترددی به سفارتخانه‌ها نداشته باشند.

وی به بیان خاطره‌ای از دوران نمایندگی خود در مجلس پنجم پرداخته و یادآور می‌شود در سفر به چین، پس از بازدید از یکی از خودروسازی‌ها، متوجه شدیم که رایزن اقتصادی ایران در چین قادر به برقراری ارتباط نبوده و سطح دانش زبان انگلیسی وی بسیار ضعیف است حال این فرد چگونه می‌تواند زمینه تجارت ایران را فراهم کند؟ دولتمردان، اقوام خود را به عنوان رایزن اقتصادی به سایر کشورها می‌فرستند و از آنجا که این افراد توانایی لازم را ندارند، نمی‌توانند اقدامی برای بهبود وضعیت تجاری کشور انجام دهند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم می‌افزاید تاجری که در آلمان، فرانسه و... حضور دارد با افراد بسیاری در این کشورها ارتباط داشته و آشنا است و در نتیجه توانایی برقراری ارتباط تجاری را دارد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن بیان اینکه جهش تولید مد نظر مقام معظم رهبری در برخی حوزه‌ها محقق شده، تصریح می‌کند محصولات تولید شده به واسطه توجه به تولید، به بازار مصرف نیاز دارد و از آنجا که بازارهای داخلی محدود هستند باید به دنبال بازارهای جدید بود، حال این سوال ایجاد می‌شود که آیا ساختار وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های کنونی زمینه تحقق این امر را فراهم می‌سازد؟

اکبری تالارپشتی معتقد است در شرایط کنونی که در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم باید تمام ظرفیت‌های موجود در کشور را فعال کنیم. در حال حاضر دولتمردان معتقدند که نمی‌توان نفت به فروش رساند هرچند این نظر را قبول ندارم اما فرض می‌کنیم که این ادعا درست است، حال این سوال ایجاد می‌شود در زمانی که کشور قادر به فروش نفت نیست باید از چه راهی درآمدزایی داشت؟ آیا باید تسلیم شد یا با برنامه‌ریزی دقیق علیه دشمنان اقدام عملی انجام داد؟

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تشریح ظرفیت‌های صنعت و معدن کشور، توضیح می‌دهد در حوزه صنعت و معدن باید از تمام ظرفیت‌ها به ویژه تمامی ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد زیرا این بخش از دولت بودجه دریافت نمی‌کند و خود دارای سرمایه است.

وی معدن را بخش مغفول کشور دانسته و می‌افزاید در شرایطی که دولت ادعا می‌کند نمی‌توان با فروش نفت درآمد ارزی به دست آورد، باید با استفاده از ظرفیت معادن به راحتی نیاز ارزی کشور را تامین کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه می‌دهد دولت باید متولی و سیاست گذار در بخش معدن باشد و با حمایت از بخش خصوصی زمینه اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات محصولات معدنی را فراهم کند.

اکبری تالارپشتی با تصریح بر اینکه آقای روحانی، تحریم را در داخل کشور نهادینه کرده و علیه مردم مدیریت می‌کند، می‌افزاید اگر در حوزه اقتصاد از ظرفیت مردم و بخش خصوصی استفاده شود، تحریم‌ها بی‌اثر می‌شود. حال باید از دولت پرسید که چرا تمام مسائل اقتصادی را از طریق دولت انجام می‌دهد؟ دولت یک کانال مشخص و محدود بوده و عضو مجامع و سازمان‌های بین المللی است، بنابراین آمریکا به راحتی می‌تواند این کانال را ببندد.

وی ادامه می‌دهد در مجلس هشتم صندوق توسعه ملی تشکیل شد تا از ابتدای قانون پنج ساله برنامه پنجم هر ساله 20 درصد از منابع ارزی حاصل از صادرات میعانات نفت و گاز به صندوق واریز شود، این در حالی است که با هر اتفاقی مانند سیل و زلزله آقای روحانی به سراغ برداشت از صندوق توسعه ملی رفت، آیا خسارت ناشی از سیل و زلزله را باید با دلار پرداخت کرد؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور می‌شود: از آقای همتی در یکی از جلسات ابتدای مجلس یازدهم درباره استفاده از صندوق توسعه ملی پرسیدم، که ایشان پاسخ داد؛ صندوق توسعه ملی وضعیت خوبی ندارد، درادامه علت را جویا شدم و وی گفت؛ بعدا درباره این موضوع توضیح می‌دهم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح می‌کند اگر دولت به دنبال پیروزی در جنگ اقتصادی است، چرا باید با دلار به میدان رود؟ می توان با هر کشوری با واحد پولی خودش وارد معامله شد.

اکبری تالارپشتی با اشاره به ضرورت استفاده از بازارهای سایر کشورها، می‌افزاید در شرایط کنونی اگر بتوانیم یک کالا را به کشوری صادر کنیم باید به دنبال راهکارهای عملی شدن این موضوع بوده و بستر آن را فراهم کنیم؛ در حال حاضر  در 140 کشور نمایندگی و سفارتخانه داریم اگر بتوان به هر یک از این کشورها تنها یک کالا صادر کرد، در مجموع 140 کالای صادراتی در کشور خواهیم داشت از سوی دیگر در صورتی که بتوان از هریک از این کشورها یک سرمایه گذار جذب کرد، می‌توان منابع ارزی مناسبی را جذب کرد امّا از آنجا که دولت اراده و تمایلی ندارد، این امر محقق نمی‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند آقای روحانی معیشت و زندگی مردم را گروگان گرفت و اگر مجلس یازدهم نبود اقای روحانی عرصه را بر مردم تنگ‌تر می کرد.

اکبری تالارپشتی با بیان اینکه با وجود 7 سال جنگ سوریه، قیمت موادغذایی در این کشور تغییر چندانی نکرد و ارزش پول ملی آن کاهش نیافت، ادامه می‌دهد حتی ارزش پول ملی عراق نیز با وجود جنگ، نه تنها کاهش نیافت بلکه افزایش نیز پیدا کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، می‌گوید حال که مردم به جناب آقای رئیسی اعتماد کردند، ایشان با هیچ کس تعارف نداشته باشد و تحت تاثیر لابی‌ها و سهم خواهی‌ها قرار نگیرد. ایشان بهتر است برای کرسی وزارتخانه‌های اقتصادی افرادی را انتخاب کند که بتوانند بار حوزه اقتصادی را برداشته و حداکثر طی 6 ماه وضعیت روی ریل مناسب قرار دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، تصریح می‌کند، شایسته است جناب آقای رئیسی برای هر وزیر مهلتی سه ماهه در نظر گیرد و اگر فرد توانست در این مدت اقدامات مناسبی انجام دهد، مجدداً سه ماه دیگر به وی زمان دهد تا افرادی که بعنوان وزیر انتخاب شده‌اند طی 6 ماه مسائل مربوط به هر حوزه از جمله وزارتخانه‌های اقتصادی را روی ریل مناسب قرار دهند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره رفع مشکلات موجود در صنعت خودرو، تاکید می‌کند تولید خودرو باید در کشور رقابتی و از انحصار خارج شود، برای تحقق این مهم باید بخش خصوصی وارد میدان شود که اقدامات لازم برای تحقق این مهم در حال انجام است، دولت‌ها همیشه از خودروسازی‌ها به عنوان حیات خلوت استفاده کرده و خودروسازی‌ها را ملک خود می‌داند از سوی دیگر مدیران مشغول در این صنعت نمی‌دانند فردا هنوز در جایگاه خود حضور دارند یا خیر.

وی با بیان اینکه اگر دو خودروساز بزرگ براساس فرمول بنگاه‌های اقتصادی اداره شوند، می‌توان صنعت خودرو را ساماندهی کرد، ادامه می‌دهد در حال حاضر بخش خصوصی در حال تولید خودروهای شاسی و سواری است که می‌تواند تیراژ خود را افزایش دهد.
ایمیل مستقیم:   info@sandalisabz.ir
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: *
ایمیل:
کد: *
 
     
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
   
اینستاگرام صندلی سبز
 درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صندلی سبز است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
© 2015 sandalisabz professional news site. All rights reserved