اخبار داغ
 راه فرار سرمایه‌ها به ترکیه و کانادا را ببندیم
 پیش‌بینی ترافیک سفر تا ۵ فروردین‌ماه
 افزایش ۲۰ درصدی حقوق با تورم سنخیتی ندارد
 بودجه عمومی دولت حدود ۴۳ درصد افزایش یافت
 نمایندگان کدام حوزه‌های انتخابیه افزایش می‌یابد؟
 عامل اصلی عقب ماندگی در ساخت مسکن
 متن کامل طرح ممنوعیت خروج مسئولان از کشور
 در ۱۰ سال آینده جنگ آب خواهیم داشت
 چه کسی مسئول ساخت مسکن است؟
 قیمت حامل‌های انرژی تغییر می‌کند؟
 سوداگری‌ها متوقف می‌شود
  مجلس ۳۳۰ نفری می‌شود؟
 اثرات تحریم‌ها بر آلودگی هوای ایران
 دلار از گردونه معاملات حذف شود
 دلیل عجیب یک نماینده برای افزیش قیمت دلار
 برنامه و بودجه همچنان در بلاتکلیفی
 طرح «مالیات بر عایدی سرمایه» چه می‌گوید؟
 3 عامل گرانی قیمت ارز از نگاه رئیس کل بانک مرکزی
 با دلار۴۰ هزار تومانی پول مردم دود می‌شود
 بررسی گرانی دلار در مجلس
دیگر رسانه ها
 کمیسیون املاکی‌ها غیرقانونی شد؟
 دلایل ریزش عجیب و غریب این روزهای بورس
 مدارس این شهر تا پایان هفته جاری تعطیل است
  بیشترین تورم به کدام دهک‌ها تعلق دارد؟
 تصمیم ویژه ارزی بانک مرکزی اعلام شد
 میزان افزایش و کاهش قیمت خوراکی‌ها اعلام شد
 میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده
 قاصد پیام آمریکا به ایران رسید
 تکلیف ادامه فعالیت کنسولگری باکو مشخص شد
 حداکثر چقدر ارز به متقاضیان فروخته می‌شود؟
 خشکبار از سبد خانوارهای ایرانی حذف شد
 فرآیند صدور قبض گاز در این استان متوقف شد
 آیا قیمت‌ها به روال قبل برمی‌گردد؟
 دولت رئیسی از مصوبه جنجالی خود عقب‌نشینی کرد
 چرا نفت امسال بالای ۱۰۰دلار معامله نمی شود؟
 سناریو احتمالی در تعیین دستمزد ۱۴۰۲
 چرا بازار خودرو دچار هرج و مرج شده است؟
 ضربه خطرناک «مهاجرت» به اقتصاد ایران!
 واکنش ایران به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آذربایجان
 کاخ‌سفید: چین از جنگ اوکراین حمایت نکند
سرویس :  گزارشارسال به دوستان ارسال به دوستان نسخه چاپی
شناسه خبر:  17دوشنبه 18 مهر 1401   |   1:38:0

 لایحه ترمیم حقوق؛ گام عملی برای پر کردن شکاف درآمدی کارکنان دولت

ایرنا
به گزارش صندلی سبز؛ لایحه ترمیم حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان پس از چند هفته انتظار به صحن مجلس رسید که جمعیت تحت پوشش این لایحه، قشر متوسط درآمدی جامعه هستند و هرگونه بهبود وضعیت معیشتی این قشر می تواند آثاری ملموس در سطح رفاه جامعه و از سوی دیگر رضایتمندی شهروندان داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اواسط تابستان بود که تصمیم دولت برای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان رسانه ای شد؛ آن زمان دولت یک شرط بزرگ برای اجرای این تصمیم داشت اینکه منابع مالی قابل اتکا برای آن وجود داشته باشد و منجر به رشد پایه پولی و در نتیجه افزایش نرخ تورم نشود.

آنطور که سازمان برنامه و بودجه محاسبه کرده، این افزایش دستمزد کارکنان و بازنشستگان دولت نیازمند بودجه‌ای در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ اگر این رقم از محل استقراض و یا پول بدون پشتوانه تامین شود، با خلق پول و ایجاد تورم، دستاوردهای اقتصادی دولت در حوزه اقتصاد کلان از بین می رفت و دستمزدها نیز بی اثر می شد؛ از این رو دولت راه معقول را در نظر گرفت.

هرچند این لایحه در نیمه دوم سال راهی بهارستان شده است تا تبدیل به قانون شود اما در صورت موافقت نمایندگان از شهریور ماه این افزایش ها اعمال می شود تا عملا هفت ماه اجرایی شود.

متوسط دریافتی کارمندان دولت چقدر است؟

کارمندان دولت از نظر درآمدی در سطح متوسط جامعه قرار می گیرند؛ به باور رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، متوسط دریافتی کارمندان دولت بین ۸ تا ۹ میلیون تومان است که نزدیک به ۶۰ درصد از کارمندان دولت چنین حقوقی دریافت می کنند.

دولت بدون محاسبه نیروهای لشکری و نظامی حدود ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار کارمند دارد و بازنشستگان نیز جمعیتی در همین حدود را تشکیل می دهند؛ با این محاسبه، چتر لایحه دولت جمعیتی بالغ بر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در بر می گیرد. البته باید اذعان کرد که طبق محاسبه مرکز آمار، کارکنان بخش عمومی حدود سه میلیون و ۴۶۰ هزار نفر برآورد می شوند که ۱۵ درصد از جمعیت شاغل کشور است.

البته دولت در لایحه بودجه امسال با توجه به منابع در اختیار خود و نیز هزینه هایی که امسال می بایست بابت تسویه اوراق بدهی به جای مانده از دولت گذشته بر عهده داشت، افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان به صورت پلکانی را در نظر گرفته بود و اکنون با لایحه جدید می توان گفت که با تحقق منابع مورد نیاز دولت، دولت سعی دارد نسبت به گشایش مالی و معیشتی کارکنان خود اقدام کند تا آثار ثانویه و غیرمستقیم آن را بر بازارهای مصرف ببیند.

چرا دولت دستمزد کارمندان را ترمیم کرد؟

اینکه چرا دولت در میانه سال تصمیم به ترمیم حقوق کارکنان خود گرفت، پرسشی است که پاسخ آن را در روند اجرای قانون بودجه امسال جست و جو کرد؛ در قانون بودجه امسال افزایش ۱۰ درصدی دستمزد کارکنان دولت به تصویب رسید اما برای افزایش حقوق کارکنان مشمول قانون کار که در دستگاههای اجرایی فعالیت می کنند، مصوبه شورای عالی کار مبنای عمل قرار گرفت که رشد ۵۷ درصدی را در حقوق های خود تجربه کردند؛ با این کار در عمل یک شکاف درآمدی و نابرابری در پرداخت ها در بین کارمندان دولت بوجود آمد؛ بنابراین دولت تصمیم گرفت با هدف رعایت عدالت، افزایش دستمزدها را مورد بازنگری قرار دهد.

نکته دیگر بهبود درآمدهای پایدار دولت نسبت به سال گذشته است؛ موضوعی که سیداحسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت هم در نشست خبری اخیر خود بر آن صحه گذاشت و اعلام کرد که در نیمه نخست امسال دولت توانسته هم ۷۰ هزار میلیارد تومان از اوراق بدهی دولت گذشته را تسویه کند، هم برداشت از تنخواه دولت را از ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش دهد.

لایحه دولت چه می گوید؟

نگاهی به لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان که به مجلس تقدیم شده است، نشان می دهد که دولت علاوه بر افزایش پلکانی حقوق، به دنبال اجرای تکالیف قانونی دیگری از جمله قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین حمایت از اقشار آسیب پذیر تحت پوشش نهادهای حمایتی نیز بوده است.

بر اساس این لایحه، حداکثر افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان ۲۰ درصد در نظر گرفته شده که به شکل پلکانی برای کسانی که حداقل درآمد را دارند اعمال خواهد شد که این میزان افزایش در کنار ۱۰ درصد افزایش ابتدای سال، سطح حقوق این گروه را با توجه به نرخ تورم فعلی (۴۲.۱ درصد) به وضعیتی بهتر از قبل ارتقا خواهد داد. بدین ترتیب حداقل دو میلیون تومان به حقوق کارمند کارکنان دولت و بازنشستگان اضافه خواهد شد.

از دیگر نقاط مثبت این لایحه افزایش ۱۰۰ درصدی کمک هزینه اولاد و افزایش ۵۰ درصدی حق عائله مندی تمامی گروه‌های مختلف حقوق بگیر دستگاه‌های اجرایی مندرج در ماده ۲۹ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و نیز نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان از انرژی اتمی، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات بازنشسته، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی است که با هدف اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تدوین شده است.

همچنین با توجه به دغدغه دولت برای حفظ قدرت خرید و کمک به معیشت اقشار کم درآمد در این لایحه مقرر شده است تا مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد ضمن آنکه در خصوص مددجویانی که در دهک ۱، ۲ و ۳ هستند این افزایش ۵ درصد بیشتر یعنی ۱۵ درصد افزایش مستمری خواهد بود.

البته افزایش مزبور علاوه بر کارمندان شامل بازنشستگان نیز خواهد شد دولت مبلغ ۹۰۰ هزار تومان برای افزایش پایه حقوق بازنشستگان در نظر گرفته که با لحاظ بندهای دیگر لایحه دولت که مربوط به سایر بندهای حقوق است تا دو میلیون افزایش خواهد داشت، به طوری که امسال بازنشستگان با افزایش چشمگیر حقوق مواجه خواهند شد که در شش سال گذشته بی سابقه بوده است.

از سوی دیگر و با توجه به رویه متفاوت دستگاههای اجرایی نسبت به پرداخت فوق العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، در لایحه دولت مقرر شده است که این فوق العاده برای همه دستگاه‌های مشمول قانون یاد شده نیز تا ۳۵ درصد افزایش یابد.

ضرایب افزایش حقوق چگونه اعمال می‌شود؟

همانگونه که گفته شد، لایحه دولت بخش های مختلفی دارد که مهمترین آن افزایش پلکانی حقوق کارکنان است تا برای کسانی که دریافتی کمتری دارند، ضرایب بیشتری اعمال شود. بر اساس جزء یک لایحه، افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان افرادی که پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند، ۱۸ درصد و افراد با حقوق ۳۰ میلیون تومان تنها سه درصد افزایش خواهد یافت.

حق عائله‌مندی و حق اولاد نیز به ترتیب ۵۰ درصد و ۱۰۰ درصد برای تمامی مشمولان ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه افزایش می یابد.

با این اوصاف و آنطور که مسئولان سازمان امور اداری و استخدامی می گویند، کارمندان دولت که سه هزار امتیاز را داشته باشند، یک میلیون و پنج هزار و ۹۰۰ تومان افزایش خواهند داشت و برای کارکنانی که مشمول فوق‌العاده ویژه هستند تا دو میلیون تومان هم افزایش حقوق اعمال خواهد شد.

لایحه دولت از چه زمانی اجرایی می شود؟

اکنون با تصویب دو فوریت برای لایحه دولت در صحن علنی مجلس، این لایحه به صورت فوری در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس قرار می گیرد تا حداکثر ظرف سه روز جزئیات آن را بررسی و گزارش آن را برای صحن مجلس آماده کنند و بنابراین انتظار می رود لایحه دولت تا پایان هفته تعیین تکلیف شود.

در صورت تصویب نهایی این لایحه در مجلس و تایید از سوی شورای نگهبان، هفته آینده از سوی دولت به دستگاههای اجرایی ابلاغ خواهد شد و آنطور که در لایحه دولت نیز آمده است، احکام جدید از ابتدای شهریور ماه عملیاتی خواهد شد.
ایمیل مستقیم:   info@sandalisabz.ir
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: *
ایمیل:
کد: *
 
     
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
   
اینستاگرام صندلی سبز
 درباره ما | تماس با ما | پیوندها | آرشیو | RSS
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صندلی سبز است و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است
© 2015 sandalisabz professional news site. All rights reserved